Akumulatory AGM krótka charakterystyka

Na rynku akumulatory wykonane są w dwóch technologiach – żelowej oraz AGM, czyli Absorbe Glass Mat. Akumulatory tego typu stosuje się tam, gdzie niezbędnym jest posiadanie jednostki zasilającej, która charakteryzuje się bardzo dobrą szczelnością i nie dopuszcza niebezpieczeństwa wycieku żrącego kwasu.

Często generalizuje się akumulatory nazywając żelowymi wszystkie dostępne warianty. Żelowe odpowiedniki oraz AGM opierają się na trochę innych zasadach działania. Posiadają również oddzielne wady i zalety. W tym krótkim artykule zostanie po krótce przedstawiona charakterystyka akumulatorów AGM.

Akumulatory AGM

W przypadku akumulatorów AGM elektrolit jest zamknięty w odpowiednim separatorze wykonanym z nieprzepuszczalnej maty szklanej. W efekcie elektrolit nie wylewa się bez względu na pozycję w jakiej znajduje się akumulator. Sprawia to, że korzystanie z akumulatorów AGM jest znacznie wygodniejsze. Dzięki temu można je stackować w różnych konfiguracjach i lepiej dopasować do ograniczeń metrażowych. 

Zastosowanie maty szklanej w budowie i działaniu akumulatora AGM niesie ze sobą wielowymiarowe korzyści, z czego jedną z bardziej istotnych jest zwiększenie trwałości urządzenia w pracy cyklicznej. Co za tym idzie zyskuje się większą wydajność prądu rozruchowego oraz możliwość pracy akumulatora pod większym ciśnieniem. 

Akumulatory AGM są urządzeniami bezobsługowymi, których odporność na wstrząsy i uderzenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Akumulator AGM gwarantuje wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas pracy, szczególnie podczas rozładowywania dużym prądem. Są to akumulatory, które bardzo dobrze nadają się do pracy buforowej, która wspomaga systemy zasilania. W przypadku całkowitego zaniku zasilania będą stanowić wydajne źródło energii.

Najważniejsze zalety akumulatorów AGM:

  • Ze względu na zastosowanie maty szklanej nie wymagają one nieustannej konserwacji oraz uzupełniania poziomów elektrolitu
  • Możliwość pracy w różnych pozycjach oraz stackowania w dowolnych konfiguracjach
  • W przypadku przechowywania w niskiej temperaturze nie wpływa ona negatywnie na obudowę akumulatora oraz wzrost objętości elektrolitu
  • Znajdujące się w akumulatorze włókno szklane zabezpiecza znajdujący się wewnątrz elektrolit przed wstrząsami i wibracjami. Dzięki temu praca w ekstremalnych warunkach terenowych jest jak najbardziej możliwa
  • Akumulator AGM charakteryzuje się wyższym napięciem na końcówkach biegunów oraz znacznie dłuższym czasem pracy
  • Ma również bardzo dobrą wydajność prądową przy rozładowywaniach dużymi prądami w krótkim czasie.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *