Zasilacz UPS to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie zasilania w podpiętych do niego sprzętach w przypadku awarii elektryczności. Kiedy tylko brakuje prądu w gniazdku, UPS natychmiast uruchamia zasilanie autonomiczne.
Jak długo zasilacz UPS może utrzymać zasilanie?
Zasilacz taki wyposażony jest w akumulatory, które w zależności od wielkości urządzenia, mogą pracować od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, w zależności od obciążenia, czyli ilości podpiętych urządzeń i ich poboru prądu.
Co oznacza skrót UPS?
Nazwa UPS to po angielsku “uninterruptible power supply”, co oznacza, że mamy do czynienia z zasilaczem nieprzerywanego dostarczania prądu, dzięki czemu nie ryzykujemy jakichkolwiek strat danych i innych komplikacji związanych z awarią prądu.
Zadania zasilaczy awaryjnych?
Głównym zadaniem zasilacza awaryjnego jest podtrzymanie zasilania na wypadek przerwy w dostawie elektryczności, ale interweniuje on również w przypadku dużych spadków napięcia, a także skoków, co może w wielu przypadkach zapobiec awariom komputera, czy też innych podpiętych urządzeń. Ponadto może on wykonywać szereg innych zadań, takich jak np. monitorowanie jakości dostarczanego prądu, mierzenie parametrów, czy zdalne wyłączanie systemu.