Zasilacz UPS czysta sinusoida

Czym jest czysta sinusoida?

Jednym z najważniejszych parametrów zasilacza awaryjnego, na który musimy zwrócić uwagę jest kształt sinusoidy, jaki dostarcza UPS. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów. Może to być sinusoida prostokątna, aproksymowana (przybliżona) oraz czysta (pełna). Obecnie jednak najczęściej spotyka się te z wersją aproksymowaną i czystą.  Sinusoida obrazuje kształt napięcia prądu wyjściowego. Czysta sinusoida to oczywiście rozwiązanie optymalne, jednakże dla większości urządzeń aproksymowana sinusoida będzie w zupełności wystarczająca.

czysta sinusoida symulowana sinusoida

Dlaczego czysta sinusoida jest tak istotna?

Przed kupnem zasilacza UPS należy zastanowić się przede wszystkim jaki rodzaj sprzętu UPS będzie obsługiwał. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre komputery, a także na przykład piece CO mogą być wrażliwe na kształt napięcia i czysta sinusoida może być niezbędna do bezpiecznego i spokojnego funkcjonowania. Niezwykle ważne jest sprawdzenie zapotrzebować naszego sprzętu, upewnienie się czy tak stabilna sinusoida jest konieczna. Jeśli okaże się, że nasze urządzenie jej wymaga, nie powinniśmy się wahać, może to nas uratować.

Dobór zasilacza

Takie zasilacze jednak ze względu na konieczne zmiany konstrukcyjne są nieco droższe. Czysta sinusoida jest aspektem, który niestety zwiększa dość mocno koszt zasilacza UPS. Często za tego typu modele o większej pojemności do użytku domowego trzeba zapłacić nawet powyżej 1000 zł, ale zdarzają się też bardzo wysokiej jakości zasilacze UPS w cenie niewiele powyżej 500 zł. Są to jednak zasilacze do niedużej pojemności, więc przeznaczone do niewielkich urządzeń i jednego zestawu komputerowego.

Czy warto?

Nie zapominajmy, że bezpieczeństwo naszego sprzętu jest najważniejsze. Głównym zadaniem zasilacza UPS jest przecież zapewnienie nam spokoju i bezpieczeństwa w niespodziewanych awariach. Nie możemy jednak polegać na nim, jeśli nie spełnia konkretnych wymagań. Nie powinniśmy więc oszczędzać na tego rodzaju urządzeniu i jeśli czysta sinusoida jest wymagana dla naszego sprzętu, powinniśmy jak najbardziej wybrać właśnie taki model. Powinniśmy także zainteresować się czy nie będziemy potrzebowali zasilacza UPS typu online, ale to już w innym artykule. Polecamy zajrzeć do naszego tekstu o małych zasilaczach awaryjnych do domu.

zasilacz ups rack
Zasilacz UPS Green Cell 3000VA typu rack

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *