Podstawowym zadaniem zasilaczy UPS jest podtrzymanie zasilania w podpiętych do niego urządzeniach w wypadku awarii prądu. Używane one są głównie jako zabezpieczenie serwerów, systemów alarmowych, czy urządzeń medycznych, ale można zaobserwować także rosnącą popularność tych urządzeń także w domowych realiach.
Kiedy stosuje się zasilacze UPS?
Na zastosowanie UPS-a decydują się przede wszystkim ci, którym zależy na pewności i nie mogą sobie pozwolić na ryzyko, dlatego na barkach zasilaczy awaryjnych często spoczywa bezpieczeństwo ważnych danych, a nawet życie ludzkie. Wiele osób jednak używa zasilaczy awaryjnych, gdyż po prostu cenią sobie spokój i niezależność.
Kiedy tylko dochodzi do awarii elektryczności, UPS automatycznie przejmuje rolę gniazdka i doprowadza prąd do podłączonych urządzeń nie przerywając ani na moment zasilania, co zapewnia bezpieczną pracę i stabilne dostarczanie energii.
Inne funkcje zasilaczy UPS?
Podtrzymanie zasilania to jednak nie jedyna funkcja zasilaczy awaryjnych. Większość UPS-ów obsługuje technologię Line Interactive AVR, dzięki której UPS uruchamia się nie tylko w przypadku awarii prądu, ale także koryguje wszelkie spadki i skoki napięcia, które mogłyby uszkodzić sprzęt podpięty do gniazdka. Do pozostałych funkcji warto zaliczyć na przykład monitorowanie obciążenia zasilacza, pojemności akumulatorów i napięcia, wykonywanie testów samego urządzenia, a nawet wysyłanie powiadomień na e-mail w przypadku awarii.
Zasilacze awaryjne to nic innego jak skrzynki bezpieczeństwa, które zapewniają spokój i pozwalają uniknąć przykrych wypadków, którym niegdyś nie mogliśmy zapobiec.