Jak podłączyć zasilacz UPS do komputera?

wybór i zakup ups

Podłączając zasilacz UPS do posiadanego sprzętu trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Inaczej ryzyko uszkodzenia sprzętu jak i samego zasilacza niepotrzebnie wzrasta. Ten krótki poradnik ma na celu wyjaśnienie jak w bezpieczny sposób podłączyć zasilacz UPS do komputera i na co przy tym uważać.

O czym pamiętać?

O nieotwieraniu konstrukcji. Urządzenia UPS posiada zwartą kompaktową konstrukcję. Oznacza to, że nie jest ono przewidziane do dokonywania samodzielnych napraw oraz modyfikacji. Mówiąc krótko obudowy UPS nie należy otwierać.

UPS trzeba podłączać jedynie pod dwubiegunowe, trój-przewodowe uziemione gniazda sieciowe – podłączanie do innych rodzajów grozi porażeniem. Zasilacze UPS są kompatybilne tylko z instalacjami 230V.

Pamiętać trzeba, że urządzenie nie jest zabezpieczone przed wilgocią. Umiejscowienie ma znaczenie w efektywności oraz szybkości eksploatacji się sprzętu. UPS postawiony w pomieszczeniu o dużej wilgotności bez dostępu do przepływu powietrza szybko może stracić na efektywności.

Do zasilacza UPS nie należy podłączać dodatkowych list antyprzepięciowych, przedłużaczy ani rozdzielaczy prądu. Nie nadają się one do zasilania innych urządzeń niż sprzęt IT. Zabezpieczenie sprzętu AGD za pomocą zasilaczy UPS to najczęstszy powód ich awarii oraz utraty na efektywności pracy.

Specjalnie do pracy z PC

Większość zasilaczy awaryjnych UPS została zaprojektowana specjalnie do pracy z komputerami klasy PC. Ich niewielka waga oraz kompaktowe wymiary sprawiają, że jest on idealnym dodatkiem zarówno do biura, jak i domu wpasowując się w ograniczoną przestrzeń roboczą. UPS wykorzystuje technologie Line-interactive oraz AVR zabezpieczając urządzenia i umożliwiając pracę w szerokim zakresie napięć wejściowych.

Podłączenie komputera do zasilacza UPS jest proste, trzeba pamiętać tylko o kolejności podłączania do odpowiednich gniazd wejściowych oraz niestosowaniu żadnych rozdzielaczy oraz przedłużaczy.  W podłączeniu powinien pomóc poniższy schemat zasilacza UPS od Green Cell:

Panel tylny:
1.Gniazdo wejściowe zasilania sieciowego
2.Gniazda wyjściowe (typu Schuko) 230V
3.Gniazda USB i RJ11 (opcjonalnie)
4.Gniazda USB i RS232 (opcjonalnie)
5.Gniazdo RJ45 (opcjonalne)
6.Przycisk reset, przerywający połączenie

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *