Jakie rozróżniamy rodzaje UPS-ów?

Rodzaje zasilaczy UPS

W zależności od zastosowanej technologii, zasilacze awaryjne możemy podzielić na kilka typów. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze typy UPS.

Zasilacz UPS Off-line

Ten rodzaj zasilaczy awaryjnych cechuje się zdecydowanie najprostszą konstrukcją i należy też do najtańszych. Z tego względu jednak oferuje najmniejszy poziom bezpieczeństwa i nie można go stosować w pewnych instalacjach. Zasilacz off-line przekazuje napięcie z gniazdka do wyjścia niemal bez jakiejkolwiek ingerencji.

Przy awarii zasilania zasilacz uruchamia przetwornicę i rozpoczyna zasilanie samodzielne, jednakże proces uruchamiania falownika jest długi i często dochodzi do zakłóceń napięcia podczas przełączania trybu pracy.

Ta technologia jest już bardzo rzadko używana i zasilacze tego rodzaju praktycznie nie występują już na rynku.

Zasilacz UPS On-line

Zasilacze te posiadają tzw. podwójną konwersję. Napięcie z gniazdka jest najpierw konwertowane z prądu zmiennego na stały, który to wysyłany jest do ładowarki akumulatora, a
następnie do falownika, który to już prądem zmiennym zasila podpięte urządzenia.

Dzięki temu rozwiązaniu całkowicie wyeliminowane jest ryzyka spadku napięcia, nawet na milisekundę, ponieważ w przypadku zaniku zasilania falownik nadal kontynuuje pracę czerpiąc energię z akumulatora. Sposób ten w stu procentach gwarantuje bezpieczeństwo dla wszelkiego sprzętu, który jest podpięty na wyjściu UPS-a.

Niestety, w związku z wysokim stopniem skomplikowania tego modelu, zasilacze on-line są zdecydowanie najdroższe. Rozwiązanie to jest stosowane przede wszystkim w bardzo dużych instalacjach.

Zasilacz UPS Line-interactive

Typ UPS-a line-interactive jest w dużej mierze oparty na modelu off-line. Posiada on jednak pewne usprawnienia, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo. Zasilacz taki podobnie jak i model off-line, monitoruje napięcie zasilające, ale także częstotliwość oraz kąt przesunięcia fazowego.

Pozwala to na skuteczniejszą synchronizację i brak zakłóceń podczas zmiany trybu pracy, co pozwala na uruchomienie zasilania akumulatorowego w czasie krótszym niż 10 ms.

Dodatkowo, duża część modeli line-interactive wzbogacona jest w system AVR, czyli automatyczną regulację napięcia, co pozwala na korygowanie wahań napięcia stabilizując prąd wychodzący. Technologia AVR dzięki swojej specyfice ma też dobry wpływ na żywotność akumulatorów.

Technologia line-interactive jest obecnie zdecydowanie najbardziej powszechna. Na stronie https://swiatbaterii.pl możesz sprawdzić ceny zasilaczy UPS Line-Interactive marki Green Cell.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *