Siedząc w domu lub firmie podczas pracy nad ważnym projektem często zapomina się zapisać naniesionych zmian. Gdy użytkownik jest maksymalnie skupiony na pracy, klikanie co 5 minut w ikonę zapisu jest niskim priorytetem. Można tego później żałować. Awarie prądu lub zakłócenia z sieci nie zdarzają się może często, ale całkowicie ich wyeliminować nie można. W momencie, gdy awaria prądu dopadnie człowieka przy pracy to wielogodzinne wysiłki mogą być szybko stracone. Mimo, że większość sprzętów elektronicznych posiada zabezpieczenie przeciw spięciom oraz zanikom zasilania, to w wyniku problemów płynących z sieci można utracić nie tylko dane, ale również cały sprzęt. Są to marginalne przypadki, które jednak się zdarzają. Serwerownie dla przykładu nie mogą sobie na coś takiego pozwolić. Utrata danych potrafiłaby sprawić bardzo długi przestój w pracy i dodatkowe problemy dla użytkowników.
Co można zrobić?
W celu zabezpieczenia swoich danych oraz samego żywota sprzętów elektronicznych coraz więcej użytkowników zarówno indywidualnych, jak i biznesowych decyduje się na zakup zewnętrznego akumulatora w postaci UPS-u. Urządzenie to pozwala na lepsze zabezpieczenie się przed nieprzewidywanym i uchronienie zarówno danych, jak i funkcjonalności sprzętu. UPS-y są praktycznie standardowym dodatkiem w firmach i serwerowniach, jednak w ostatnich latach coraz częściej znajdują też zastosowanie w prywatnych domach. Obecnie, gdy coraz więcej osób zmienia formę swojej pracy na zdalną, utrzymanie laptopa lub PC w działaniu i zminimalizowanie szansy na awarie jest czymś priorytetowym. UPS to dodatek, który jest w stanie podtrzymać działanie podłączonych urządzeń na okres od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie można zapisać wszystkie postępy swoich prac, bezpiecznie wyłączyć sprzęt i czekać na unormowanie się sytuacji.
UPS-y nie działają tylko jako środek podtrzymujący, wiele modeli „wygładza” prąd dochodzący do sprzętu z gniazdka. W momencie nastąpienia fluktuacji UPS automatycznie wprowadza niezbędne modyfikacje, tak by praca przebiegała w sposób niezakłócony. Sam akumulator zewnętrzny przełącza się na wewnętrzne baterie praktycznie od razu w momencie zaniku zasilania, a w przypadku fluktuacji jego praca jest niezauważalna.
Odpowiedni zasilacz UPS
Długość czasu jaką można uzyskać w podtrzymaniu sprzętu zależy od pojemności danego modelu oraz ilości samych UPS-ów. Dają się one swobodnie stackować, dzięki czemu łatwo można stworzyć awaryjne zaplecze energetyczne dla dużych systemów. UPS-y są używane w szpitalach, wielu gałęziach gospodarki, serwerowniach oraz prywatnych domach i mieszkaniach. Zakres funkcjonalności UPS-ów jest dość szeroki, określenie swojego zapotrzebowania na moc jest kluczowe w doborze najodpowiedniejszego modelu. Wiele opcji wyposażona jest w dodatkowe funkcjonalności, które niekoniecznie muszą sprawdzić się w przypadku jednostkowego użytkownika. Planując kupić zasilacz awaryjny UPS warto szukać po sklepach, które mają ugruntowaną pozycję na rynku (dobrym punktem jest sklep Świat Baterii) i są w stanie zapewnić możliwie jak najszerszą ofertę. Dzięki temu da się dobrać UPS, który wpisze się w indywidualne potrzeby bez konieczności przepłacania za funkcjonalności, z którym nie będzie się korzystało.
UPS to trafiona inwestycja, która da pewność, że witalny do pracy sprzęt posiada dodatkową linię obrony. Jeśli jest się np. pewnym, że sieć w firmie lub bloku mieszkalnym ma skłonności do przeciążeń kupno UPS-u pozwoli uniknąć kosztownych przestojów oraz niejednokrotnie wymiany (drogich) komponentów.