Zewnętrzne akumulatory awaryjne do stacjonarnych sprzętów elektronicznych to coraz powszechniej wybierane zabezpieczenia, która mają na celu zagwarantować działanie różnych urządzeń w chwilach zaniku prądu lub skoków napięcia. UPS-y stosowane szeroko w przemyśle oraz firmach coraz częściej trafiają pod dachy indywidualnych klientów, którzy chcą lepiej zabezpieczyć swój sprzęt przed nieprzewidzianym.
Nagły skok napięcia w gniazdku lub zanik prądu może doprowadzić do wyłączenia się np. komputera stacjonarnego, utraty danych, a w skrajnych przypadkach przepalenia się podzespołów. Każdy problem z zasilaniem zwiększa ryzyko wystąpienia przestojów w wykonywanej pracy lub podczas rozrywki. Jeśli działania na sprzęcie nie były na bieżąco zapisywane, pliki mogą ulec uszkodzeniu lub powrócić do wcześniejszych, mniej aktualnych wersji. W rezultacie użytkownik zmuszony jest do nadrabiania braków, co może bardzo przeciągać się w czasie. Jeśli awaria prądu zdarzyła się podczas pracy, szybkie nadgonienie dodatkowo dostarcza wiele stresu i może być przyczyną ponoszenia różnych zbędnych kosztów.
UPS zabezpieczy sprzęt
Akumulator awaryjny nie zajmie dużo miejsca w przestrzeni domowej ani firmowej. Wszystko zależy od tego jakie zapotrzebowanie ma się na moc i jak wiele urządzeń zamierza się do UPS-a podłączyć. Zewnętrzne akumulatory można ze sobą łączyć w większe konstrukcje, dzięki czemu da się uzyskać większe zaplecze energetyczne. UPS będzie w stanie podtrzymać np. komputer stacjonarny w działaniu na okres do kilkunastu minut. Jest to wystarczający czas żeby zapisać wszystkie postępy swoich prac i bezpiecznie wyłączyć urządzenie.
Nadrzędnym zadaniem zasilacza awaryjnego UPS jest zapewnienie ciągłości działania podłączonych urządzeń w sytuacji, gdy w sieci następuje zanik lub fluktuacje prądu. UPS dodatkowo koryguje wszelkie zakłócenia dochodzące do sprzętu. Dzięki temu skoki napięcia nie będą powodowały nagłych resetów, a ryzyko przepalenia komponentów w podłączonych sprzętach jest o wiele niższe.
UPS to niewielka inwestycja, biorąc pod uwagę, że zabezpiecza on sprzęt wartości nieraz kilku tysięcy złotych oraz umożliwia bezawaryjną i ciągłą pracę. Firmy, szpitale, zakłady przemysłowe inwestują w całe zaplecza UPS-ów by zbudować wydajną energetycznie linię obrony dla swoich urządzeń. Indywidualny użytkownik nie musi stackować ze sobą wielu UPS-ów. Jeden profesjonalny moduł wystarczy dla ochrony głównych urządzeń w przestrzeni domowej. UPS-y dają szerokie pole do manewru w zakresie swoich funkcjonalności oraz pewność, że podłączonym sprzętom nic nie będzie zagrażało.
Szukający wysokiej jakości akumulatorów awaryjnych powinni zwrócić się w stronę sklepów, które mają ugruntowaną pozycję na rynku oraz bardzo szeroką ofertę (jak Świat Baterii). Dzięki temu szybciej znajdzie się UPS dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości budżetowych. Bateria awaryjna raczej szybciej niż później okaże się trafionym zakupem – szczególnie jeśli mieszka się lub pracuje w przestrzeni, gdzie sieci wskutek podłączenia dużej ilości sprzętów mogą być przeciążone.