Ładowanie akumulatora AGM

akumulator agm

Dzisiaj temat będzie nieco inny, ponieważ powiemy sobie nieco nie o UPS-ach, o których pisaliśmy chociażby w tym artykule, ale tym co jest w ich środku, czyli akumulatorach. Bez porządnych akumulatorów nie mamy co liczyć na zasilanie awaryjne, a najczęściej używane typy do zasilaczy awaryjnych to te w technologii AGM. Dowiemy się dzisiaj trochę o samych AGM-ach, a także jak przebiega ładowanie akumulatora AGM.

Prawidłowo eksploatowane akumulatory nie wymagają żadnej obsługi. Ale może się zdarzyć, że w wyniku napraw innych elementów trzeba było akumulator odpiąć albo też ze względu na problemy z ładowaniem w samochodzie trzeba usterkę naprawić a akumulator naładować prostownikiem. Może się też zdarzyć, że ze względu na przechowywanie zimą samochodu na zewnątrz akumulator się rozładował. W Polsce mrozy dochodzą nawet do -30 stopni, więc w każdym samochodzie może dojść do tej małej usterki, jeśli nie jest on garażowany. Nawet w najlepszych obecnie akumulatorach na rynku typu AGM może dojść do rozładowania.

Akumulatory AGM

Obecnie akumulatory AGM uznaje się za najlepsze na rynku. Różnią się one od żelowych tym, że zamiast żelu jest tu zastosowane włókno szklane nasączone elektrolitem. Dlatego też cechuje je mały rozmiar, ale duża pojemność. Wyposażone są też w jednokierunkowy zawór ciśnieniowy, który otwiera się sam w wypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia. Są to bardzo zaawansowane technologicznie akumulatory idealne do samochodów z systemem Start/Stop. Ich dużą zaletą jest dłuższy czas pracy w porównaniu do innych typów akumulatorów. Jednak ze względu na zaawansowanie nie powinno się tego akumulatora traktować jak zwykłej baterii.

Jak przechowywać akumulator AGM?

Jeśli zaszła potrzeba wyjęcia akumulatora albo też oczekując w kolejce do mechanika nowy akumulator musi być przechowywany w domu trzeba to zrobić w warunkach dla niego jak najbardziej optymalnych. Przede wszystkim akumulatory AGM trzeba przechowywać w suchym, ale chłodnym i czystym miejscu, w stabilnej pozycji. Nie wolno takiego akumulatora narażać na działanie słońca czy innych źródeł cieplnych oraz wody.

Ładowanie akumulatora AGM

Przede wszystkim ładowanie akumulatora AGM powinno być wykonane przeznaczonym do tego prostownikiem elektronicznym. Ponieważ są to ładowarki inteligentnie regulujące zmiany napięcia i prądu na przykład według zmian temperatury w ładowanym akumulatorze. Ważne jest też, aby prostownik do ładowania był wysokiej jakości i mógł kontrolować zmiany temperatury elektrolitu. Ładowanie konserwacyjne powinno odbywać się przy napięciu 2,27V/ogniwo, czyli 13,62V dla całego 12V akumulatora, zakładając temperaturę 20 stopni Celsjusza. W przypadku niższej temperatury napięcie powinno być wyższe, jednak nie więcej niż 14,4-15V dla 12V akumulatora. Im wyższa temperatura, tym niższe napięcie.

Zdarzyć się może jednak, że nasz akumulator AGM wymaga wymiany, kiedy to przez nasze niedopilnowanie straci swoje parametry i już nie da się go odratować. Być może jesteś też posiadaczem urządzenia zasilanego nim i dopiero szukasz odpowiedniego modelu. Warto w tym celu sprawdzić ofertę sklepu Świata Baterii. Znajdziesz tam szeroką gamę tych produktów, które cechują się bardzo dobrymi parametrami i są polecane przez swoich użytkowników.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *