Rodzaje zasilaczy UPS

Rodzaje zasilaczy UPS

Charakterystyka zasilaczy UPS

Zasilacz awaryjny, czyli potocznie nazywany UPS to bardzo ważny element sprzętu komputerowego. Zwykle nie myślimy o zakupie zasilacza UPS, jeśli kupujemy nowy komputer do domu. Głównie firmy kupują awaryjny zasilacz, aby w razie braku dostaw prądu nie utracić cennych danych z komputera. W domowym użytku ten sprzęt również przyda się po to, aby uchronić komputer przed skokami napięcia w razie awarii zasilania.

Czym jest i jak działa zasilacz UPS?

UPS to skrót od angielskiej nazwy Uninterruptible Power Supply. Jest to tak naprawdę dodatkowy akumulator, który ma za zadanie dostarczać nieprzerwanie energię do pracy na przykład komputera, choć mogą do niego być podłączone również inne urządzenia elektryczne jak na przykład lodówka. Zwykle UPS włącza się wtedy, gdy pojawi się przerwa w dostawie prądu, ale jeśli jest podłączony stale do np. komputera to jego użytkownik nawet nie zauważy, że nastąpił skok napięcia i tak samo sprzęt komputerowy nie będzie narażony na uszkodzenie z tego powodu. Dużą popularnością cieszą się zasilacze firmy Green Cell, o których można poczytać także w innym artykule.

Rodzaje zasilaczy UPS

Co prawda potocznie UPS to jedno urządzenie, które ma zapewnić energię do pracy urządzeń elektrycznych i elektronicznych, ale wyróżnia się dwa główne rodzaje zasilaczy UPS. Są to zasilacze Online i Offline rozróżniane przez sposób podłączenia do sieci.

Zasilacze typu Online izolują cały układ podłączony do urządzenia od napięcia wejściowego. Oznacza to, że sam zasilacz przetwarza podwójnie prąd. Po pierwsze napięcie sieciowe jest przetwarzane na napięcie stałe za pomocą prostownika, a po drugie napięcie stałe jest przetwarzane na napięcie przemienne w tzw. układzie falownikowym. W ten sposób sprzęt podłączony do UPS cały czas ma stabilne napięcie, które nie zagraża nagłymi skokami i zakłóceniami. Jednak tego typu urządzenia wykorzystuje się w miejscach, gdzie bardzo często zdarzają się takie awarie czy skoki napięcia oraz w firmach, ponieważ gwarantują możliwość pracy urządzeń bez przeszkód. Jednak są one duże, drogie i mogą hałasować.

Z kolei zasilacze Offline to tak naprawdę akumulator z prostownikiem i falownikiem. Nie przetwarza on prądu, a tylko monitoruje napięcie wejściowe i w wypadku odchyłu od normy np. zaniku napięcia, odcina napięcie sieciowe i zaczyna działać akumulator, oraz falownik. Aby sprzęt elektryczny otrzymał prąd potrzebny do pracy w tej samej sekundzie, w której następuje problem z napięciem sieciowym. Również to zapobiega brakom dostawy prądu lub awariom sprzętu komputerowego w wyniku skoków napięcia. Zasilacze typu Offline są tańsze niż zasilacze Online. A do tego są też tańsze w eksploatacji i mniej hałasują, ponieważ nie pracują przez cały czas na pełnej mocy, a tylko w trybie awaryjnym.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *