UPS jest coraz częściej wybieranym dodatkiem, który ma służyć ochronie różnych urządzeń elektronicznych. Głównie są to komputery stacjonarne, które na skutek nagłej przerwy w zasilaniu lub skoków napięcia mogą nagle się wyłączyć pozbawiając użytkownika ważnych danych lub ulec awarii z powodu przepalonego komponentu. UPS –y są praktycznie standardowym dopełnieniem przestrzeni firmowej gdzie pracuje dużo komputerowego sprzętu (jak serwerownie) i gdzie codziennie przetwarza się duże ilości informacji. Awaryjne baterie zewnętrzne stanowią dodatkową linię obrony przed niespodziewanym, dając użytkownikowi świadomość, że zarówno jego urządzenia jak i owoce codziennej pracy są odpowiednio zabezpieczone.
Jaki UPS?
Jest kilka rodzajów UPS-ów, z którym najpopularniejszymi są warianty on i offline. Czym się one różnią? UPS offline jest jednocześnie zasilany z sieci, bateria utrzymuje stały, pełny poziom naładowania. W momencie zaniku zasilania przełącza się na pracę z falownika, którego zasilanie zapewniają wewnętrzne baterie. Taki tryb pracy będzie trwał do momentu aż zgromadzona energia się wyczerpie. Zaletą UPS-ów offline jest ich bardzo prosta konstrukcja, która pozwala na zmniejszenie kosztów samego sprzętu. Są to jedne z najtańszych rozwiązań, co za tym idzie posiadają pewne ograniczenia, jak – brak możliwości separacji między siecią zasilającą a odbiorami, czas przełączenia może niekiedy nie spełniać wymogów zasilanych odbiorów oraz brak możliwości regulacji częstotliwości na wyjściu. UPS-y online są głownie stosowane do zasilania pojedynczych urządzeń o niskim poborze mocy.
UPS online wykorzystują często technologię podwójnej konwersji – są to prawdziwe agregaty prądotwórcze, które są całkowicie odseparowane od sieci zasilającej. Dają one większą możliwość do sterowania zasilaniem odbioru. Tego rodzaju UPS-y dostarczają zasilanie pozbawione wahań częstotliwości i amplitudy. Mają one wiele zalet jak – bardzo szeroki zakres regulacji napięcia wyjściowego, natychmiastowe przełączanie się między zasilaniem sieciowym, a zasilaniem z baterii. Jakość prądu docierającego do urządzeń jest tutaj najlepsza. UPS-ów online używa się przy bardziej wymagających urządzeniach lub rozbudowanych instalacjach.
Dobór odpowiedniego UPS-u to sprawa indywidualna. Trzeba wiedzieć jakie będzie zapotrzebowanie na moc, rodzaj stale podłączonych urządzeń i oczekiwania samego użytkownika. Zarówno UPS online jak i offline jest w stanie szybko wpisać się potrzeby indywidualnych, biznesowych oraz przemysłowych klientów oraz ich ograniczone budżety. UPS jest inwestycją, która pozwoli na bezpieczniejsze i niezakłócone wykonywanie pracy, przez co przełoży się na długofalowe zyski. Szukając dodatkowe zabezpieczenia dla swojej elektroniki warto rozważyć kupno rezerwowego awaryjnego zasilacza, z pewnością będzie to decyzja, której szybko się sobie pogratuluje.