Zasilacz UPS to coraz powszechniej wybierany sprzęt, który służy ochronie przed skokami napięcia oraz zanikami prądu. Nagłe przerwanie dostępu energii z sieci może bardzo szybko odbić się niekorzystnie na podłączonym sprzęcie. Przepalenia witalnych komponentów są najczęstszym skutkiem. Przeciwko nim oraz innym niebezpieczeństwom chroni zasilacz awaryjny UPS. Dostarcza on energię w sposób nieprzerwany, w efekcie, gdy zabraknie zasilania akumulator przełącza się na tryb awaryjny, a dostawy energii są niezakłócone. UPS pozwala podtrzymać sprzęt od kilku do kilkunastu minut, co daje odpowiednio szeroki margines do zapisania dokumentów, zamknięcia procesów oraz bezpiecznego wyłączenia sprzętu.
Na rynku istnieje całe morze opcji na zasilacze UPS? Jak dobrać najlepszy? Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które pomogą lepiej dopasować zasilacz UPS do unikalnych potrzeb i wymagań sprzętu oraz jego właściciela.
- Jakie urządzenie będzie miało przeznaczenie – określenie swoich potrzeb i zaplanowanie co będzie podłączone do zasilacza UPS pozwoli skupić się na odpowiednich kategoriach w sklepach i nie miotać się od produktu do produktu. Dzięki temu uniknie się też sytuacji kupienia sprzętu, którego możliwości nie da się w pełni wykorzystać.
- Moc zasilacza – podliczenie mocy sprzętów, które mają zostać podłączone pozwoli ustalić zakres mocy zasilacza, który najlepiej wpisze się w potrzeby. Można do tego użyć woltomierza lub sprawdzić tablice znamionowe
- Sprawdzić jaki jest kształt napięcia wyjściowego? – im bardziej sinusoidalny kształt typ lepiej
- Zwrócić uwagę jaki jest czas przełączania się akumulatora w stan gotowości – im mniej milisekund tym lepiej.
- Czyli liczba gniazd jest wystarczająca? – do zasilaczy UPS nie należy podłączać listw ani przedłużaczy, dlatego wybranie wariantu, który będzie zawierał odpowiednią liczbę wejść dla podłączanego sprzętu jest kluczowe.
- Jaka jest żywotność ogniw – oznacza to ile zasilacz UPS jest w stanie “przeżyć”.
Te kilka kroków pomoże lepiej dopasować zasilacz UPS do indywidualnych potrzeb, bez generowania niepotrzebnych kosztów.