Zasilacz awaryjny UPS charakterystyka

zasilacz-awaryjny

Zasilacze UPS to coraz częstsze dodatki zarówno w przestrzeniach domów, mieszkań jak i firm, biur i różnorodnych zakładów. Zasilanie awaryjne pozwala zabezpieczyć sprzęt, głównie komputerowy przed skokami napięcia oraz nagłymi awariami prądu. Zasilacz UPS ma za zadanie zapewnienie ciągłego zasilania dla podłączonego sprzętu. Te ciągłe dostawy zapewniają wielopoziomowe bezpieczeństwo. 

Budowa zasilacza UPS

Zasilacz UPS dostępny jest w przestrzeni rynkowej w różnych formach i wymiarach. Składa się on jednak z kilku podstawowych elementów jak:

  • Prostownik – ładuje baterie i zasila falownik
  • Falownik – zasila odbiornik
  • Akumulator 
  • Układ obejścia

Kiedy zasilanie z sieci energetycznej zaniknie falownik zaczyna pobierać energię z akumulatora. Natomiast, gdy zasilanie sieci wróci to układ przełącza się na nowo i zaczyna z niej pobierać moc. Zasada działania zasilacza UPS jest dość prosta. Co istotne w tego rodzaju urządzeniach to ich wspomniana zdolność do dostarczania energii w sposób nieprzerwany. Po zaniku zasilania z sieci zasilacz UPS przełącza się na tryb awaryjny dostarczając energii podłączonemu urządzeniu przez kilka do kilkunastu minut (w zależności od modelu). 

Typy zasilaczy UPS

UPS posiada kilka wariantów, które sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, jak i firmowych. Duża różnorodność dostępnych na rynku opcji pozwala szybko dopasować najlepsze co do swoich potrzeb rozwiązanie. UPS dzieli się na:

  • Online – posiadają one oddzielony układ zasilania od napięcia wejściowego. W przypadku tego rodzaju zasilaczy napięcie zmienne z sieci jest zamieniane na stałe przez prostownik. Falownik z kolei zamienia je na przemienne. W efekcie uzyskane napięcie jest bardzo stabilne i bardziej odporne na zakłócenia. Jedynym minusem jest wielkość zasilacza oraz fakt, że często wymaga on dodatkowego chłodzenia. 
  • Offline – są to jedne z powszechniej używanych zasilaczy awaryjnych. W tym wypadku zasilacz UPS czerpie energię bezpośrednio z sieci. Wewnętrzne akumulatory są ustawicznie doładowywane niewielką dawką energii w efekcie pozostają w stałej gotowości do użycia. W momencie, gdy zasilania z sieci zabraknie, zasilacz przełącza się w tryb pracy akumulatorowej. Ten typ zasilacza charakteryzuje się znacznie niższym kosztem eksploatacji, większą niezawodnością oraz odpornością na działanie wysokiej temperatury. Przełączanie jednak z jednego trybu w drugi może nie być tak płynne, jak w przypadku zasilaczy online.
  • Line-interactive – jest to ulepszona wersja zasilacza typu offline, która wykorzystuje falownik do pracy zarówno sieciowej, jak i akumulatorowej. Napięcie wyjściowe jest tutaj bardziej stabilizowane. 

Zasilacze UPS mają szerokie zastosowanie w dostarczaniu nieprzerwanej energii dla wielu różnych urządzeń elektrycznych. W zależności od potrzeb szybko można dopasować zasilacz UPS, dają one wyjątkowo szerokie pole do manewru. Za pomocą zasilaczy UPS zasila się najczęściej: komputery w domu lub biurze, monitoring, urządzenia i aparaty medyczne, serwery oraz wiele innych urządzeń.

Kupno zasilacza UPS szybko okaże się inwestycją, która będzie się zwracać zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *