Zasilacz UPS – czy warto?

Laptop, PC oraz inny sprzęt elektroniczny to obecnie podstawy dla normalnego funkcjonowania w czasie dnia. Urządzenia te służą zarówno pracy, jak i rozrywce, a częstotliwość ich wykorzystywania cały czas wzrasta. Oznacza to, że wiele codziennych obowiązków oraz trzymanie się harmonogramu dnia jest uzależnione od poprawnego funkcjonowania różnych sprzętów. Najlepszym przykładem są komputery stacjonarne znajdujące się w firmach, które tworzą duże sieci. W momencie, gdy przestają działać pojawiają się poważne oraz kosztowne przestoje. Często też dane są nagle tracone a odrobienie zaległości przeciąga się w czasie narażając firmę na straty.

W przestrzeniach zarówno biurowych, jak i domowych komputer często odgrywa centralną rolę. Utrzymanie go w odpowiedniej kondycji i zagwarantowanie, że postępy poczynionych prac z niego nie znikną jest priorytetem dla użytkownika – szczególnie jeśli sieć, do której sprzęt jest podłączony potrafi być problematyczna.

Zaniki i skoki napięcia

W domowej lub firmowej sieci często mogą zdarzyć się zaniki napięcia lub jego skoki. W efekcie podłączony sprzęt jest w stanie nagle się wyłączyć, pozbawiając użytkownika możliwości zapisania postępów swoich prac. Z powodu krótkotrwałej awarii można stracić wiele. W skrajnych przypadkach w podłączonym sprzęcie może przepalić się ważny komponent, którego awaria dodatkowo wydłuży czas bez witalnego sprzętu.

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed zanikiem prądu lub skokami napięcia jest zainwestowanie w zasilacz UPS. UPS-y to zewnętrzne akumulatory, które są w stanie podtrzymać działanie sprzętu do kilkudziesięciu minut, dając użytkownikowi odpowiednio długi margines czasowy na zapisanie prowadzonych prac i bezpieczne wyłączenie urządzenia. UPS-y nie tylko podtrzymują sprzęt. Regulują one również fluktuacje napięcia docierającego z gniazdka – praca może wtedy być kontynuowana bez żadnych przerw, a działania samego UPS-u się nie zauważa.

W momencie braku zasilania awaryjny akumulator od razu przełącza się na wewnętrzną baterię, jeśli prąd w tym czasie zostanie przywrócony to UPS sam przechodzi w stan czuwania. Jest to wygodne dla użytkownika, ponieważ nie musi on nadzorować działania sprzętu. Wystarczy podłączyć swoje urządzenia i gotowe – dysponuje się dodatkową linią obrony przed negatywnymi skutkami braku lub skoków zasilania.

Zasilacz UPS stosunkowo niewielkim kosztem pozwala uzyskać pewność, że sprzęt np. komputer stacjonarny często wartości kilku tysięcy złotych jest odpowiednio zabezpieczony. W celu wydłużenia czasu podtrzymania zewnętrzne akumulatory awaryjne można łączyć w bardziej zaawansowane sieci, które są zdolne zapewnić bezpieczeństwo większej licznie urządzeń – np. serwerom.

Na rynku istnieje wiele rodzajów UPS-ów. Sprzęt ten coraz bardziej popularyzuje się pośród klientów indywidualnych, w efekcie w ofertach można znaleźć wysokiej jakości opcje dostosowane do potrzeb oraz budżetów jednostkowych użytkowników. Posiadanie UPS-u zdejmuje z barków wiele pobocznych problemów i pozwala bardziej skupić się na pracy lub rozrywce mając świadomość, że w razie wypadku z zasilaniem sprzętowi nic nie zagraża.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *