Jaki zasilacz UPS do komputera spełni nasze oczekiwania?

Głównym zadaniem zasilacza UPS w komputerze jest podtrzymanie jego działania, gdy zabraknie prądu przez kilka minut, tak abyśmy zdążyli bezpiecznie zamknąć system. Użyteczność takiego rozwiązania jest nieoceniona jeśli używamy komputera do tworzenia różnego rodzaju projektów, przy których utrata danych spowodowana nagłym brakiem prądu niosła by za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Warto dodać że w bardzo nielicznych przypadkach przy braku prądu może dojść nawet do uszkodzenia dysku twardego.

Głównym zadaniem zasilacza awaryjnego UPS jest możliwość bezpiecznego zamknięcia komputera. Jednak gdy wybierzemy mocniejszy model zasilacza UPS, możemy liczyć na dłuższe podtrzymanie prądu i możliwość pracy na komputerze przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Zanim kupimy zasilacz awaryjny UPS warto zastanowić się: czy potrzebujemy tylko zabezpieczenia przed brakiem prądu, czy będzie nam potrzebne dłuższe podtrzymanie napięcia. Jest to kluczowy czynnik przy wyborze zasilacza awaryjnego dopasowanego do naszych potrzeb.

Jaki typ zasilacza UPS do komputera?

Jest kilka typów zasilaczy UPS. Postawą jest podział zasilacza na: on-line i off-line. Możemy także wyróżnić ulepszony typ zasilaczy off-line czyli Line-interactive. W naszej ocenie typ Line-interactive jest najlepszym rozwiązaniem do komputera.

Jaką moc zasilacza UPS wybrać do komputera?

Gdy wiemy do czego będzie miał nam służyć zasilacz UPS, możemy wybrać odpowiedni dla siebie model. W uproszczeniu zasilacze UPS podzielimy na 3 grupy:

  • Zasilacze UPS o mocy do 600 VA.

    Są to małe zasilacze UPS których zadaniem jest podtrzymanie napięcia przez kilka minut w celu bezpiecznego wyłączenia komputera. Jest to najtańsze i najczęściej wystarczające wyjście dla każdego kto potrzebuje zasilacza UPS do komputera. Dobrym przykładem takiego zasilacza może być zasilacz UPS Green Cell 600 VA:

  • Zasilacze UPS o mocy 800 – 1 500 VA

    Tego typu zasilacze powinny podtrzymać pracę komputera przez kilkanaście minut normalnej pracy. Wybór takiego zasilacza pozwoli w razie braku prądu dokończyć ważne zadanie, napisać maila czy skopiować ważne dane. Jest to rozwiązanie dla bardziej wymagających – jeśli jednak potrzebujemy maksymalnej wydajności to warto wybrać mocniejszy model.

  • Zasilacze UPS o mocy ponad 1 500 VA

    Taki zasilacz UPS może utrzymać pracę wydajnego komputera wraz z routerem przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut – w zależności od obciążenia. Jest to rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *