Zasilacz UPS do komputera – jak wybrać odpowiedni?

zasilacz awaryjny

Zasilacze awaryjne zdobywają coraz większą popularność nie tylko w serwerowniach, czy salach operacyjnych, ale i w mieszkaniach przeciętnego Kowalskiego. Dopiero od niedawna zaczynamy się zabezpieczać przed niespodziewanymi awariami prądu, więc wyjaśnijmy sobie jak dobrać zasilacz UPS do komputera osobistego?

Zasilacz UPS do komputera – odpowiednia topologia

Wyróżniamy trzy podstawowe typy zasilacza UPS, online i line-interactive i offline. Te ostatnie są oparte na nieco starej technologii, więc skupimy się na dwóch pierwszych. Zasilacz online zapewnia całkowicie autonomiczne zasilanie urządzeń podpiętych, co zapewnia duże bezpieczeństwo i stabilność zasilania, jednakże zasilacze takie są bardzo drogie i zazwyczaj stosuje się je w dużych serwerowniach i przy bardzo wrażliwym sprzęcie.
Technologia line-interactive jest oparta na typie offline, ale został on usprawniony o stabilizator napięcia i znacznie poprawiono w nim czas reakcji. Optymalny zasilacz UPS do komputera osobistego może być wykonany właśnie w tej technologii.
Dodatkowo warto sprawdzić jaką sinusoidę dostarcza UPS. Jeśli będzie używany tylko przy komputerze osobistym, powinna wystarczyć sinusoida aproksymowana, a jeśli będzie to bardziej wrażliwy sprzęt, powinniśmy zaopatrzyć się w model z czystą (pełną) sinusoidą. Więcej o kwestii sinusoidy przeczytacie w naszym tekście.

Parametry urządzenia

Kolejną istotną kwestią są nasze zapotrzebowania. Warto obliczyć jaką moc pobiera nasz zestaw komputerowy i sprawdzić przez jaki czas dany zasilacz awaryjny będzie w stanie utrzymać zasilanie. Należy sprawdzić jaką maksymalną moc może dostarczyć dany model UPSa. Może się zdarzyć, że w przypadku mocniejszych komputerów trzeba będzie zdecydować się także na większy zasilacz awaryjny. Musimy się oczywiście zastanowić jak długi czas jest nam potrzebny. Czy wystarczą nam dwie-trzy minuty na zapis danych, czy może nieco więcej. Interesuje nas w tym przypadku wartość zwana mocą pozorną (VA). Mały zasilacz UPS do komputera może mieć np. 600V, a jeśli nasze wymagania są większe, możemy zdecydować się na model np. o mocy pozornej 1500VA. Rzadko się jednak zdarza, żeby do pojedynczego zestawu komputerowego potrzeby był większy model.

Sporą zaletą obecnych zasilaczy UPS jest możliwość otrzymania powiadomienia o interwencji, więc nawet nie będąc w domu wiemy, że doszło do awarii prądu. Poniżej wyposażony w tę funkcję model zasilacza 1500VA od Green Cell.

Rodzaje zasilaczy UPS

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *