Kupując UPS wiele osób sprawdza przede wszystkim jego moc. Do domowego użytku sprawdzi się UPS o mocy 300 W, do biura czy dla graczy o mocy 500 W, dla serwerowni model o mocy co najmniej 1000 W. Ale co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę kupując zasilacz UPS do komputera?
Kształt napięcia na wyjściu i rodzaj gniazd
Konstrukcja systemu sterującego zasilacza UPS może być różna. Jednak im lepszy zasilacz, tym kształt napięcia na wyjściu bardziej przypomina sinusoidę. Warto też sprawdzić czy urządzenie, które chcemy podłączyć pod UPS może być podłączone do U PS z przebiegiem prostokątnym czy tym przypominającym sinusoidę. Jest to bardzo ważne, aby wszystko działało poprawnie. Zasilacz UPS do komputera zazwyczaj nie wymaga czystej sinusoidy, lecz mogą pojawić się wyjątki. Zazwyczaj w zupełności wystarczy model line-interactive.
Inne gniazda także mają znaczenie, ponieważ do UPS nie można podłączać listew zasilających czy różnego rodzaju rozgałęźników. Dlatego sam UPS musi mieć tyle gniazd, ile nam potrzeba np. na monitor, komputer, router. Warto jednak wybrać model z dodatkowymi gniazdami podtrzymującymi. W zasilaczu powinny być też gniazda filtrujące do podłączenia np. drukarki.
Jakie parametry powinien mieć odpowiedni zasilacz UPS do komputera?
Odpowiadając na pytanie jaki zasilacz UPS do komputera będzie najlepszy trzeba oprócz samej mocy urządzenia sprawdzić i inne parametry techniczne. Jednym z nich jest czas przełączenia, czyli jak szybko zareaguje zasilacz UPS na skok lub zanik napięcia. Optymalna wartość to do 20 ms, ale im niższa, tym lepiej. Także czas podtrzymywania jest bardzo ważny. Jest to czas, gdy nastąpiła przerwa w dostawie prądu i komputer działa tylko na akumulatorze UPS. Średnie urządzenia UPS pozwalają na pracę przez 5-8 minut, co wystarczy do zapisania dokumentów czy bezpiecznego wyłączenia komputera.
Akumulatory w UPS
UPS to mówiąc w skrócie akumulator zasilający komputer w razie potrzeby lub urządzenie filtrujące prąd przekazywany do komputera, aby zawsze był tej samej mocy. Oznacza to, że i w UPS są montowane ogniwa akumulatorowe, która tak jak i bateria w laptopie kiedyś się zużyją. Szacuje się, że ogniwa w UPS wytrzymują do 500 cykli ładowania lub około 5 lat. Wszystko zależy od specyfikacji UPS i jego eksploatacji. Warto więc przed zakupem sprzętu sprawdzić gwarancję urządzenia i ogniw akumulatorowych, ponieważ standardowo jest to tylko 24 miesiące.