Zasilacz UPS do serwera, czyli jak zabezpieczyć się przed awarią

W dobie wszechobecnej elektroniki i elektryki bardzo niebezpieczną sytuacją dla pracy wielu urządzeń jest przerwa w dostawie prądu. Zdarza się to dość często szczególnie w miejscach, gdzie linie energetyczne są stare bądź wadliwe, a także podczas okresów, kiedy to pogoda jest dość zmienna i zdarzają się zamiecie śnieżne, porywiste wiatry czy burze, które powodują czasowe przerwy w dostawie prądu. W takich sytuacjach warto jest się zabezpieczyć. Z pomocą w tej kwestii przychodzi zasilacz awaryjny. Jego funkcją jest utrzymanie zasilania w przypadku całkowitego zaniku bądź nieprawidłowych parametrów naszego zasilania sieciowego, ale o tym już powinniście wiedzieć. Dzisiaj powiemy sobie dlaczego zasilacz UPS do serwera powinien mieć każdy. Oczywiście każdy posiadacz serwera. 

Jak zasilacz UPS do serwera ratuje nasz sprzęt i dane?

Dzięki zasilaczowi awaryjnemu w przypadku jakiejkolwiek awarii w znaczny sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo utraty danych. Każda awaria automatycznie uruchamia zasilanie awaryjne. W zależności od rodzaju i pojemności zasilacze UPS mogą utrzymać zasilanie od kilku minut do nawet kilkudziesięciu godzin) i na przykład zapisania aktualnych danych. Podobne urządzenia stosuje się już od dawna w przypadku na przykład urządzeń medycznych. Wymagają one nieustannego podłączenia do źródła zasilania, a jakiekolwiek przerwy w ich pracy mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Dobór odpowiedniego modelu

Moc zasilacza tego typu podawana jest jako moc pozorna, która jest mierzona w VA. Zasilacz UPS z przeznaczeniem do awaryjnego zasilania serwerów wymaga sporo więcej mocy niż zasilacze przeznaczone na przykład do zabezpieczenia stacji roboczych. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na zakup zasilacza – serwery wymagają przeważnie mocy pozornej od 500 VA do nawet kilku tysięcy VA. Poniżej model przeznaczony do montażu w szafie rack – Green Cell RT 2000VA.

Na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór zasilaczy awaryjnych o różnej mocy, które gwarantują określony czas podtrzymania zasilania oraz bezpieczeństwo danych i pracy urządzenia. Nowoczesne oprogramowania są ponadto bardzo intuicyjne w swojej obsłudze. Sprawia, że korzystanie z nich jest bardzo wygodne i proste oraz przede wszystkim szybkie.