Zasilacz UPS do serwera – urządzenie obowiązkowe

zasilacz ups do szafy rack

Jakość energii elektrycznej określonej przez odpowiednią normę zapewnia w teorii podpiętym urządzeniom prąd przemienny o napięciu 230V o czystej sinusoidzie. W rzeczywistości jednak bardzo często odnotowuje się spadki energii, które mogą mieć różne przyczyny. Aby uniknąć konsekwencji każdy rozsądny administrator musi się zaopatrzyć w zasilacz UPS do serwera. 

Przyczyny awarii zasilania

Pierwszą z nich są warunki pogodowe, które mogą ograniczyć przepływ bądź całkowicie go znieść – na przykład w przypadku zniszczenia linii energetycznej. Nie zdarza się to jednak zbyt często, zazwyczaj wahania prądu są uzależnione między innymi podłączeniem innych urządzeń o dużej mocy. Zazwyczaj są to urządzenia takie jak żelazko, lub odkurzacz. Inną częstą przyczyną może być zbyt duża ilość podłączonych urządzeń (zazwyczaj zdarza się to w bloku). W przypadku serwerów bardzo duże znaczenie ma stały dostęp do energii elektrycznej. W kontekście awarii instalacji oraz wahań przepływu prądu rozsądne wydaje się rozwiązanie posiadania dodatkowego, alternatywnego źródła energii, ale wciąż wielu administratorów używa zabezpieczenia. Najlepszym sposobem na zapewnienie stałej dostawy prądu jest zasilacz ups do serwera. Dzięki awaryjnemu zasilaniu nie trzeba martwić się o to awarię sprzętu bądź utratę danych, ponieważ obecnie dostępne na rynku nowoczesne zasilacze ups umożliwiają nawet kilkadziesiąt godzin swobodnego zasilania.

zasilacz ups do serwera
Zasilacz UPS Green Cell do montażu w szafie typu rack

Jaki wybrać zasilacz UPS do serwera?

Ze względu na różny sposób podłączenia zasilacza awaryjnego do sieci obecnie wyróżnia się kilka wersji zasilaczy awaryjnych (tutaj więcej o rodzajach zasilaczy UPS). 

  • Zasilacze UPS online, które odizolowują całkowicie układ podłączony do urządzenia od napięcia wejściowego, co pozwala na utrzymanie stabilnego zasilania nawet w przypadku dużych wahań prądu oraz jego całkowitego zaniku.
  • Zasilacze UPS line-interactive, które monitorują prąd, który wychodzi z gniazdka i korygują skoki i spadki napięcia. Nadal jednak występuje krótkie opóźnienie przy awarii prądu. 

Dużą zaletą wersji line-interactive jest przede wszystkim o wiele niższa cena produktu, niż to jest w przypadku awaryjnych zasilaczy online. Drugim aspektem jest kształt prądu wychodzącego. Może on mieć postać sinusoidy tzw. aproksymowanej, niepełnej, lub czystej, czyli dokładnie takiej, jaka występuje w gniazdkach. Te drugie oczywiście są bezpieczniejsze i nieco droższe, jednak zasilacz UPS do serwera nie musi mieć czystej sinusoidy. 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *