Zasilacz UPS – jaki czas podtrzymania?

Ochrona sprzętu elektronicznego przed spięciami oraz negatywnymi skutkami nagłego pozbawienia prądu jest jednym z priorytetów dla użytkowników zarówno biznesowych, jak i indywidualnych. Chociaż awarie zasilania nie zdarzają się zbyt często to sieci czy to w firmach czy w domach mogą bywać przeciążone. Z każdym rokiem używa się coraz więcej sprzętu elektronicznego zarówno do pracy, jak i rozrywki. Firmy, które mają rozbudowane zespoły, gdzie każdy z pracowników ma swój własne stanowisko komputerowe muszą coraz bardziej brać pod uwagę ryzyko zaistnienia sytuacji, gdy jakaś sekcja lub cała firma zostanie nagle pozbawiona zasilania.

UPS-y dlaczego są potrzebne?

Zewnętrzne akumulatory awaryjne, czyli UPS-y, pozwalają lepiej zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zarówno nagłym wyłączeniem zasilania jak i zakłóceniami docierającymi do urządzeń z sieci. UPS automatycznie przełącza się na wbudowaną baterię w momencie zaistnienia nieprawidłowości przy dostarczaniu zasilania do urządzeń. Dzięki temu możliwym jest spokojne zakończenie pracy, zapisanie postępów i wyłączenie sprzętu. W ten sposób nie traci się ważnych danych oraz chroni wrażliwe komponenty urządzeń przed przepaleniem. UPS zapewnia różne czasy podtrzymania urządzeń, wszystko zależy od tego, co jest do niego podłączone, jaki jest pobór mocy oraz oczekiwania użytkownika. Przeciętny czas działania UPS-u wynosi od kilku do kilkunastu minut. Jest to wystarczający margines żeby zrobić wszystko, co niezbędne i czekać na unormowanie się sytuacji z zasilaniem. Oczywiście czas ten może zostać wydłużony. UPS-y można łączyć ze sobą w bardziej zaawansowane i wydajne systemy. W firmach np. serwerownie często są zabezpieczane przez akumulatory awaryjne UPS umieszczone na specjalnych półkach – nie zajmują one dużo miejsca, dając świadomość, że witalne dla firmy dane są odpowiednio zabezpieczone.

UPS nie tylko w firmie

Awaryjne baterie, które są w stanie zapewnić dodatkową linię ochrony dla sprzętu nie są zarezerwowane jedynie dla środowiska biznesowego i przemysłowego. UPS coraz częściej stanowi dodatek dokupywany do wyposażenia domowego. Wiele osób mieszkających np. w domach z wielkiej płyty doskonale zdaje sobie sprawę, że poprowadzona instalacja może powodować liczne problemy. Są one szczególnie uciążliwe, jeśli pracuje się zdalnie i dodatkowo nie ma się w zwyczaju zapisywania postępów swoich prac co 5 minut. Nagłe wyłączenie prądu może spowodować utratę danych oraz poważny poślizg w realizacji zadań. W efekcie odkopanie się z zaległości może bardzo się ciągnąć potęgując dodatkowe koszty i niepotrzebny stres.

UPS-y coraz bardziej się popularyzują. Oznacza to, że na rynku można dość łatwo znaleźć wariant, który szybko dopasuje się do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych użytkownika. Szukając wysokiej jakości sprzętu warto kierować się w stronę sprawdzonych sklepów, które są w stanie zapewnić dostęp do szerokiej oferty, gwarancję oraz niezbędną poradę przy zakupie. Sklepy takie jak Świat Baterii będą dobrym punktem rozpoczęcia poszukiwań.

UPS nie będzie dużą inwestycją, która spowoduje poważny ubytek w budżecie. Pamiętać trzeba, że awaryjna bateria chroni często sprzęty wartości kilku, a nawet i więcej tysięcy złotych. Jest to opcją, którą powinien rozważyć każdy użytkownik.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *