Zasilacz UPS o pełnej sinusoidzie – korzyści z wyboru

zasilacz ups rack

Zasilacze awaryjne można podzielić na dwa główne typy – te, które wytwarzają sinusoidę modyfikowaną, oraz te, które wytwarzają pełną sinusoidę. Dla osób, które interesują się tematem nie jest tajemnicą, że urządzenie o modyfikowanym przebiegu może nie być odpowiednie dla urządzeń, które podłączamy do zasilania awaryjnego.

Czym jest pełna sinusoida i jakie jest jej znaczenie w zasilaczu awaryjnym?

Mówiąc najprościej – sinusoida obrazuje kształt napięcia prądu wychodzącego. Najczęściej spotykane sinusoidy to sinusoida aproksymowana i sinusoida czysta, ale istnieje również sinusoida prostokątna, ale taka wersja to już bardzo archaiczne rozwiązanie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest urządzenie wytwarzającą pełną (inaczej czystą) sinusoidę.

Dlaczego tak się dzieje?

Zasilacze UPS wytwarzające sinusoidę modyfikowaną to zazwyczaj tańsze wersje zasilaczy awaryjnych. Zanim jednak zdecydujemy się na zasilacz z konkretną funkcją, należy zastanowić się, do jakiego sprzętu będziemy używać zasilania awaryjnego. Niektóre komputery, czy piece CO mogą być wrażliwe na kształt napięcia. Pełna sinusoida gwarantuje bezpieczeństwo funkcjonowania naszych urządzeń.

Zasilacze o modyfikowanej sinusoidzie w przeciwieństwie do tych o pełnej, mogą nie być w pełni bezpieczne dla bardzo wrażliwych sprzętów. Niektóry komputery podłączone do tych mogą się przegrzewać i pracować niestabilnie, co może na dłuższą metę negatywnie wpłynąć na stan komputera. Warto zdecydować się na zasilanie wytwarzające czystą sinusoidę zwłaszcza wtedy, kiedy nie wiemy, jakie sprzęty w przyszłości będziemy do niego podłączać. Po więcej zapraszamy do naszego tekstu o zasilaczach UPS do komputera.

Czy warto inwestować w droższy sprzęt o pełnej sinusoidzie?

Decydując się na zasilacz UPS kierujemy się tym, że chcemy zapewnić bezpieczeństwo sprzętom, na których pracujemy oraz pracy, która ewentualnie może się nie zapisać ze względu na awarię prądu. To, co powinniśmy mieć również na uwadze to dbanie o urządzenia, które podłączamy do zasilania awaryjnego. Jeśli są to zaawansowane, kosztowne komputery, to również na zasilaczu UPS nie należy oszczędzać. W ten sposób minimalizujemy ryzyko uszkodzenia sprzętu praktycznie do zera.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *