Zasilacz UPS wady i zalety

Rodzaje zasilaczy UPS

Czym jest zasilacz UPS?

Zasilacz UPS (uninterruptible power supply) to inaczej bezprzerwowy zasilacz awaryjny, który utrzymuje zasilanie podłączonych sprzętów w przypadku zaniku zasilania sieciowego. Mówiąc prosto jest to awaryjne źródło zasilania na czas awarii prądu. Zasilacz pozwala dalej działać sprzętowi bez względu na warunki. Duże zasilacze UPS stosowane są głównie w placówkach takich jak szpitale. Jednak sprzęty tego typu coraz częściej akcentują swoją obecność w firmach oraz domach prywatnych. Zasilacz UPS to inwestycja, wobec której zwraca się coraz więcej nowocześnie zorientowanych użytkowników, którzy chcą pozostać on-line bez względu na warunki. Zasilacze zarówno poszerzają pole użytkowego manewru jak i chronią dane przed utratą w wyniku skoków napięcia lub nagłego wyłączenia się sprzętu.

Ciągłe działanie mimo braku prądu

Zasilacze UPS są ochroną zarówno dla danych, jak i samego sprzętu. Chronią one sprzęt przed skokami napięcia, które w najmniej korzystnym scenariuszu mogą doprowadzić do zwarć i poważnych (oraz kosztownych) awarii. Awaryjny zasilacz działa nieprzerwanie. Oznacza to, że w czasie podłączenia do sieci lekko doładowuje się, nie wpływając zbytnio negatywnie na komfort z użytkowania sprzętu. W razie nagłej awarii prądu UPS szybko przełącza się na wewnętrzny akumulator dając nieprzerwany dostęp do energii. W efekcie sprzęt jest w stanie działać dalej jakby nic się nie stało. Zasilacze UPS występują w wielu typach i rozmiarach. Nie są one nieporęczne gabarytowo. Niewielki rozmiar wcale nie świadczy o braku możliwości do pozostania energetycznie wystarczalnym przez długi czas.

Wady i zalety zasilacza UPS

Zasilacz awaryjny ułatwia życie oraz daje świadomość, że sprzęt nie zawiedzie w sytuacji, kiedy jest niezbędnie potrzebny (czyli w większości). Do głównych zalet zasilacza UPS zaliczyć można:

  1. Bardzo dużą odporność na zakłócenia napięcia wejściowego
  2. Ochronę danych przed utratą wskutek nagłej awarii prądu
  3. Brak przerw w napięciu wyjściowym
  4. Wbudowane układy, które służą poprawie współczynnika dostarczanej mocy.

Mimo wielu zalet zasilacz awaryjny UPS ma też wady. Jest to sprzęt użytkowy, który z czasem jak wszystko się eksploatuje. Okazjonalne wymiany części oraz witalnych komponentów są niezbędne. Może to narażać na dodatkowe koszty w dłuższym rozrachunku. Jednak za pewność, że sprzęt jest bezpieczny i będzie działać “mimo wszystko” się płaci. Do głównych wad zasilacza UPS zaliczyć można:

  1. Mniejszą trwałość wskutek wyższej temperatury pracy – sprzęt potrafi się nagrzać będąc podłączonym do sieci i nagle przestawiając się na wewnętrzny akumulator.
  2. Wyższy koszt eksploatacji
  3. Często konieczność instalacji dodatkowego chłodzenia.
  4. Szum pracującego falownika
  5. Koszty początkowe – związane z zakupem i zainstalowaniem sprzętu.

Mimo drobnych wad zasilacz awaryjny UPS jest inwestycją, która szybko się zwraca zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku. Chroniąc sprzęt i dając pracującemu szersze pole do użytkowego manewru.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *