Jak zabezpieczyć się przed brakiem prądu?

Nieprzerwane działanie sprzętu w razie awarii prądu

Komputer stacjonarny oraz wiele innych urządzeń podłączonych na stałe do sieci służy codziennej pracy oraz rozrywce. Skoki napięcia lub nagły zanik prądu z sieci jest problemem, który szybko dezorganizuje codzienne działania. Niekiedy brak prądu jest w stanie sparaliżować całe miejsce pracy. Przykładami gdzie utrata zasilania jest wyjątkowo dotkliwa są szpitale, urzędy, biura monitoringu – wszędzie tam komputery muszą działać stale i być zabezpieczone. Działanie sprzętu to jedna strona medalu, drugą jest działanie sieci internetowej. Funkcjonujący komputer często na wiele się nie zda, jeśli nie można w pełni wykorzystać jego funkcji. Serwerownie to następna przestrzeń, gdzie środki zaradcze chroniące przed utratą zasilania są niezbędne.

Jak zabezpieczyć się przed brakiem prądu?

Firmy lub zakłady pracy, których specyfika działań wymaga płynnego i niezakłóconego działania dużej ilości komputerów (lub innego sprzętu) muszą posiadać dodatkowe, awaryjne źródło energii. Często stosowanym rozwiązaniem są zasilacze UPS (Uninterruptible Power Supply). UPS-y to urządzenia zasilane przez akumulator, które w momencie zaniku zasilania w sieci głównej przejmują funkcję odbiorników. Moment przełączania następuje błyskawicznie, w rezultacie komputer nie wyłącza się tylko pracuje nieprzerwanie. Zastosowanie UPS-ów jest szczególnie istotne w różnego rodzaju serwerowniach, gdzie nawet krótkotrwała przerwa w działaniu podłączonego sprzętu mogłaby skutkować poważną utratą danych.  Akumulatory UPS-ów działają jedynie kilka do kilkunastu minut podtrzymywania pracy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być użytkowane w sytuacjach, kiedy czas oczekiwania na powrót zasilania będzie się przedłużał o kolejne minuty, a nawet godziny.

UPS w połączeniu z agregatem prądotwórczym

Akumulator zasilacza UPS starcza przeważnie na kilka minut, jednak jego pracę można przedłużyć podłączając do niego agregat prądotwórczy. Agregaty napędzane są silnikami spalinowymi i pozwalają na wytwarzanie energii przez długie godziny. Dzięki zastosowaniu tego połączenia agregat + UPS komputery w biurze, firmie, zakładzie lub instytucji będą mogły pracować nieprzerwanie godzinami, opierając swoje działanie wyłącznie na zasilaniu rezerwowym.

Połączenie to jest najbardziej wydajne, agregat zapewnia prąd, a UPS szybkie przełączanie się na drugą sieć. Dzięki temu istniejąca sieć komputerów jest zabezpieczona energetycznie, a problemy z utratą danych, zanikiem dostępu do Internetu oraz powodowaniem poważnych przestojów w codziennej pracy można łatwo wyeliminować.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *