Czym jest technologia Power Delivery?

Szybkie ładowanie sprzętu mobilnego – to marzenie, konieczność oraz wymaganie ze strony użytkowników. Dziś sprzętu mobilnego używa się z większą częstotliwością, wskutek czego rozładowuje się on znacznie szybciej. Możliwość naładowania telefonu lub laptopa w kilkadziesiąt minut, a nie kilka godzin jest opcją, która pozwala na utrzymanie w ryzach rozjeżdżającego się codziennego harmonogramu. Szybkie ładowanie to oszczędność czasu oraz nerwów. Dzięki szybkim ładowarkom obsługującym technologię Power Delivery użytkownik nie musi spędzać dużej ilości czasu i w napięciu obserwować jak rośnie pasek baterii. Od gniazdka można się jednak oduzależnić. Wiele urządzeń mobilnych ładowanych jest z poziomu portów USB w laptopach lub np. przez huby [link]. USB-C Power Delivery to nowoczesny standard, który zapewnia maksymalną funkcjonalność portu, między innymi dzięki bardziej elastycznemu sposobowi dostarczania energii.

Co to rzeczywiście jest Power Delivery?

Power Delivery to standard nowoczesnych ładowarek, który umożliwia przesyłanie dużych ilości mocy przez złącze typu USB-C. Technologia ta osiąga poziom nawet do 100W. Najważniejszą cechą tej technologii jest to, że pozwala ona na ładowania zarówno małych urządzeń jak telefony, tablety, odtwarzacze mp3, słuchawki bluetooth, jak i większych np. laptopów. Dzięki PD sprzęt mobilny rzeczywiście takim się staje. 

Power Delivery dostosowuje się do parametrów ładowanego urządzenia. Oznacza to, że ryzyko przegrzania jest praktycznie wyeliminowane, a podłączony sprzęt ładuje się bezpiecznie. 

Technologia PD umożliwi stałą konfigurację natężenia i napięcia ładowania. Mówiąc krótko, gdy podłączy się urządzenie obsługujące tą technologię system sam ustala jaki prąd ma płynąć między urządzeniami. W rezultacie tego inteligentnego rozwiązania można bez obaw stosować jedną ładowarkę do wielu urządzeń, nie obawiając się o bezpieczeństwo baterii. 

Coraz powszechniejszy standard

Power Delivery jest wykorzystywany praktycznie w każdym urządzeniu mobilnym nowszej generacji. Technologia ta pozwala pozbyć się wielu różnych ładowarek, z których każda była przeznaczona do ładowania konkretnego urządzenia i zastąpienie ich jedną. Dzięki PD jedna ładowarka w zupełności wystarczy by sprawnie, szybko i bezpiecznie zasilić wszystkie nowoczesne urządzenia wykorzystywane na co dzień. Porty Power Delivery można dziś znaleźć w coraz większej ilości miejsc i nie są to tylko ładowarki wieloportowe [link]. Środki komunikacji lub lotniska coraz częściej mają na swoim wyposażeniu gniazda wyposażone w technologię Power Delivery, które są na wyciągnięcie ręki i pozwalają szybko doładować swój mobilny sprzęt. 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *