Zasilacze UPS sinusoidalne – dlaczego są bezpieczniejsze?

Rodzaje zasilaczy UPS

Zasilacz UPS to – mówiąc wprost – zasilacz awaryjny, który w momencie awarii prądu, przejmuje rolę gniazdka, a także chroni podłączony do niego sprzęt, taki jak między innymi komputer. Co więcej jednak – zasilacze UPS podzielone są na trzy rodzaje, w zależności od technologii ich konstrukcji:

    • zasilacze UPS przybliżonej sinusoidy;
    • zasilacze UPS o przebiegu prostokątnym;
    • zasilacze UPS sinusoidalne.

Zasilacz UPS powinien być wybrany właśnie pod względem kształtu napięcia wyjściowego. Jest to bowiem bardzo ważne, gdyż to od konstrukcji zależeć będzie komfort jego użytkowania. Najlepszym wyborem są najczęściej wspomniane zasilacze sinusoidalne.

W trakcie wyboru zasilacza ważne jest, aby wziąć po uwagę sprzęt, który zostanie do niego podpięty, bowiem istnieją sprzęty, które są bardzo wrażliwe na kształt napięcia. Zasilacz sinusoidalny jest – co warto wiedzieć – najlepszym tego typu produktem, bowiem gwarantuje on bezpieczne oraz spokojne funkcjonowanie.

Dlaczego zasilacze UPS sinusoidalne są bezpieczniejsze?

UPS sinusoidalny jest nieco droższy w stosunku do prostokątnego, jednakże jednocześnie jest znacznie bezpieczniejszy i pewniejszy, ponieważ dostarczają dokładnie taki sam prąd, jak gniazdko. Zasilacze tego typu są przeznaczone do wszystkich urządzeń, które są wrażliwe na parametry prądu i kształt sinusoidalny.

Przy pełnym obciążeniu działa on na jednym akumulatorze do około pięciu minut, dzięki czemu istnieje możliwość bezpiecznego zapisania prac, a następnie wyłączeniu poszczególnych urządzeń elektronicznych. Jeśli jednak chcemy, by zasilacz UPS działał nieco dłużej – można podłączyć do niego dodatkowy pakiet akumulatorów, tudzież zakupić model o większej mocy. Jego czas działania jednak jest uzależniony od danego obciążenia.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w zasilacze UPS sinusoidalne. Otóż nie każdy wie, iż jest to sprzęt, który gwarantuje przysłowiowy spokojny sen, a w trakcie nieoczekiwanych awarii chroni urządzenia przed „spaleniem”. Na zasilaczu UPS nie powinno się bowiem oszczędzać. Podczas problemów z prądem będzie on doskonałym zabezpieczeniem dla wszelakiej elektroniki.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *