Czym jest Quick Charge?

W ostatnich latach producenci sprzętu mobilnego kuszą coraz to większymi osiągami oferowanych przez siebie sprzętów. Większe możliwości pociągają jednak za sobą szybsze rozładowywanie się baterii. Perspektywa podpięcia telefonu pod gniazdko w ścianie i czekanie kilka godzin aż telefon naładuje się do satysfakcjonującego poziomu nie wprawia w entuzjazm, a dzisiejsze komórki trzeba ładować częściej.

Istnieje jednak rozwiązanie, które nowocześnie użytkownicy zawdzięczają firmie Qualcomm. Dzięki swojej technologii Quick Charge skróciła ona niemal maksymalnie czas ładowania telefonów pozwalając każdemu użytkownikowi na bycie bardziej mobilnym. Quick Charge to inaczej szybkie ładowanie telefonu. Proces ładowania jest szybszy dzięki zwiększeniu napięcia prądu płynącego do urządzenia. 

Innowacyjne rozwiązanie

Quick Charge szybko przyjął się w telefonii komórkowej i wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie aż tak nowe. Quick Charge 1.0 był już dostępny w 2013 roku, chociaż jego napięcie wynosiło wtedy zaledwie 5V. W kolejnych latach technologia ta ulegała ciągłemu rozwojowi. Obecnie najpopularniejszym standardem jest Quick Charge 3.0 i 4.0. Nowsze wersje QC posiadają specjalne zabezpieczenia chroniące baterię przed przegrzaniem i przeładowaniem. Są one obecnie dopasowane do standardów i specyfikacji USB-PD oraz USB-C.

Najnowsze ładowarki z funkcją Quick Charge przesyłają do podłączonych urządzeń zmienne napięcie. Dzięki temu ryzyko szybszego wyeksploatowania baterii staje się mniejsze. Przeważnie bateria ładowana jest wysokim napięciem do poziomu 50 – 60%, co zmniejsza ryzyko jej przegrzania.  Dalsza część procesu ładowania jest wolniejsza, żeby zapobiec zużyciu i nie narażać niepotrzebnie baterii.

Czy warto?

Ładowarki wspierające technologię Quick Charge to zdecydowanie inwestycja, która będzie się zwracała zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku. Dzięki szybkiemu ładowaniu można zaoszczędzić codziennie sporo czasu, a telefon nie uziemia użytkownika w pobliżu gniazdka. Intensywne korzystanie ze smartphona to coś powszechnego, w rezultacie posiadanie do niego szybkiego dostępu, a nie czekanie aż się naładuje jest sprawą kluczową. 

Quick Charge to standard, który pozytywnie odbije się na codziennym używaniu telefonu dając użytkownikowi więcej swobody, mobilności oraz czasu dla siebie.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *