Jaki zasilacz awaryjny do komputerów, sieci, routera?

zasilacz awaryjny

“Składając” komputer bierze się pod uwagę podstawowe podzespoły, zapominając, że jedna awaria prądu może szybko uszkodzić witalne komponenty sprzętu. Rozwiązaniem jest zakup awaryjnego zasilacza zewnętrznego UPS. Jest to mówiąc krótko skrzynka, która zapewnia nieprzerwane dostawy energii do podłączonego sprzętu. Zasilacze UPS coraz wyraźniej wychodzą z przestrzeni biurowych i zaczynają zaznaczać swoją obecność w domach i mieszkaniach. Zanik zasilania lub skoki napięcia to niebezpieczeństwo dla sprzętu, a fakt bycia podłączonym do specjalnej listwy często nie jest w stanie zapewnić poziomu ochrony, który rzeczywiście się sprawdza.

Zasilacze UPS występują w wielu rodzajach i formach. Dzięki temu można szybko dopasować sprzęt do swoich indywidualnych potrzeb, specyfiki branży oraz posiadanego budżetu. UPS zapewni dodatkowy czas pracy urządzenia mimo braku zasilania z sieci. Czas ten jest różny, od kilku do kilkunastu minut. W tych widełkach można spokojnie zapisać prowadzone prace, wyłączyć sprzęt z sieci i czekać spokojne na powrót zasilania. 

Wybór odpowiedniego zasilacza UPS do sprzętu

Wybór trafionego zasilacza może okazać się sporym wyzwaniem, jeśli nie zwraca się uwagi na kilka głównych cech. Poniżej prezentujemy kwestie, na których warto się skupić przed dokonaniem zakupu, by dopasować zasilacz do komputera, serwerów lub routerów. 

  • Jakie urządzenie będzie miało przeznaczenie? – pełne dookreślenie swoich potrzeb pozwoli skupić się na kategorii produktowej, która zawiera w sobie warianty dopasowane do konkretnych wymagań. Dla przykładu zasilacze do komputerów stacjonarnych będą przeważnie mniejsze niż te przeznaczone do sterowni lub serwerowni. Dookreślenie, co jest potrzebne pozwoli zaoszczędzić na czasie, kosztach oraz uniknąć zakupu sprzętu, którego pełnych możliwości nie będzie się w stanie wykorzystać.
  • Jaka jest moc zasilacza? – jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki trzeba zwracać uwagę wybierając zasilacz UPS. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na moc czynną zasilacza (W), która pomoże oszacować czy wystarczy on do podtrzymania podłączonego sprzętu.
  • Jaki jest kształt napięcia wyjściowego? – im kształt jest bardziej sinusoidalny tym lepiej
  • Jaki jest czas przełączania? – wyznacza on jak szybko zareaguje zasilacz na zanik zasilania lub skok napięcia. Kilkadziesiąt milisekund to zdecydowanie za dużo.
  • Jaki jest czas podtrzymywania akumulatorowego? – UPS-y średniej klasy pozwalają na zachowanie sprawności przez sprzęt po wyłączeniu prądu przez 5 do 8 minut. W tym czasie można zapisać wszystkie dokumenty, odłączyć sprzęt od sieci i czekać na powrót zasilania.  Do serwerów im dłuższy okres podtrzymania tym lepiej – serwer musi zamknąć znacznie więcej procesów niż zwykły komputer stacjonarny.
  • Jak jest liczba i rodzaj gniazd? – do UPS-ów nie należy podłączać listw zasilających ani różnorodnych przedłużaczy. W efekcie należy dobierać warianty, które zapewnią wygodne podłączenie wszystkich niezbędnych sprzętów. 
  • Jaka jest pojemność akumulatora i żywotność ogniw? – ogniwa z czasem się wysługują zapewniając mniej energii w efekcie czas podtrzymywania ulega skróceniu. Warto bardziej zgłębić tą kwestię przed kupnem zasilacza. 

Te kilka kwestii pomoże lepiej dopasować zasilacz UPS to indywidualnych potrzeb. Bez względu na to do czego zasilacz rezerwowy będzie używany, szybko okaże się on inwestycją, która się zwraca zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *